Ceva i Danmark

Ceva Animal Health A/S er den danske afdeling af det franske medicinalfirma af samme navn.

Ceva Animal Health A/S leverer lægemidler, vacciner og frihandelsvarer til alle dyrearter, som hovedsageligt produceres på vores egne fabrikker i EU efter de strengeste produktionskrav (GMP).

Vores produkter er udelukkende til veterinært brug, og det danske firma er højt specialiseret indenfor dette område. I den danske organisation er vi er i dag 19 ansatte, hvoraf 12 er dyrlæger.

Vores kerneområde er landbrugets produktionsdyr, hvor ét eller flere af vores produkter er at finde i næsten alle besætninger. Men vi er også meget aktive indenfor kæledyrssegmentet, hvor vores feromoner - Adaptil og Feliway - til adfærdsvanskelige hunde og katte er unikke produkter på markedet.

Du er velkommen til at kontakte os på mail eller telefon. Vores dygtige medarbejdere står altid til rådighed med hjælp og anvisninger.

General Manager, Nordic
Lisa Pontoppidan
Mobil: +45 2219 1733
lisa.pontoppidan@ceva.com

Nordic Business Unit Manager Livestock
Christian Rasmussen
Mobil: +45 4035 7788
christian.rasmussen@ceva.com

Business Unit Manager Companion Animals
Martin Lemche
Mobil: +45 4020 5542
martin.lemche@ceva.com

Nordic Regulatory Affairs & QA Manager
Matias Nilsson 
mobil: +45 2384 8860
Matias.nilsson@ceva.com

                           

            

Supply Chain Manager
Benedikte Voetmann       
Mobil: +45 4139 2933
Benedikte.Voetmann@ceva.com                                        

Sales & Marketing Assistent
Linette Rask
mobil: +45 3068 7310
Linette.rask@ceva.com

Controller
Tine Aagaard Jensen
mobil: +45 3145 0995
tine.jensen@ceva.com

                                 

Controller Assistent
Camilla Skovgaard Johnsen 
mobil: +45 4242 4510
Camilla.johnsen@ceva.com                                

DVM, Veterinær Konsulent & Team-leder, Companion Animals 
Lisbeth Jørgensen, dyrlæge
mobil: +45 2762 0995
lisbeth.joergensen@ceva.com

DVM, Veterinary technician, Companion Animals
Helle Texel, dyrlæge
mobil: +45 2619 7981
helle.texel@ceva.com

Veterinærkonsulent Companion Animals
Ane Skovgaard Rasmussen 
mobil: +45 2974 1738
Ane.skovgaard@ceva.com

Veterinærkonsulent Companion Animals
Anne Sølvkær Norre
mobil: +45 6113 5315
anne.soelkaer@ceva.com

Product Manager, Nordic, Swine
Anja Kibsgaard
Mobil: +45 6128 9858
anja.kibsgaard@ceva.com

Corporate Technical Manager Vaccines
Preben Mortensen
mobil: +45 4019 1948
preben.mortensen@ceva.com

Veterinary Technical service Manager, Swine
Michael Albin Larsen, dyrlæge 
mobil: +45 6162 0288
michael.albin@ceva.com

Technical Service Manager Swine
Henrik Bech Pedersen, svineproduktionskonsulent  
mobil: +45 2424 0123
henrik.bech-pedersen@ceva.com

Key Account Manager Swine
Henrik Balleby, dyrlæge
mobil: +45 5355 1995
henrik.balleby@ceva.com

Veterinary Services Manager
Kjeld Lynge Madsen, kvægfagdyrlæge 
mobil: +45 5150 0995
kjeld.madsen@ceva.com

Nordic Technical Services Manager Livestock
Kaspar Krogh, kvægfagdyrlæge
mobil: +45 2490 3395
kaspar.krogh@ceva.com

Tilbage til toppen