PRESSEMEDDELELSE
28. januar 2026
Fynbo vinder Danmarks Sundeste Lunger 2025
Ceva har netop kåret griseproducent Joachim Winniel Clausen fra Fyn, som vinder af kampagnen Lungvember 2025. Blandt de 92 besætninger, der deltog i kampagnen, udmærkede slagtegrisene sig med en meget lav lungescore.
For fjerde år i træk kan Ceva kåre en vinder af Danmarks Sundeste Lunger. Vinderen af de sundeste lunger blev Joachim Winniel Clausen fra Søndersø på Fyn.
“Kæmpe tillykke til Joachim Winniel Clausen og hans dygtige medarbejdere for at kunne levere slagtegrise med så fine lunger. Der er virkelig mange faktorer, der spiller ind for at sikre god lungesundhed, og det lader til, at Joachim, sammen med sin dyrlæge og medarbejdere, har fokuseret på det helt rigtige. Virkelig godt gået”, siger dyrlæge Charlotte Sonne Kristensen fra Ceva.
Stor tilslutning
Kampagnen fik den største tilslutning i kampagnens historie. 121 besætninger tilmeldte sig CLP (Ceva Lunge Program), og 92 besætninger fik udtaget lunger inden for kampagneperioden. Det glæder kampagneleder Charlotte Sonne Kristensen.
“Gode lunger betyder meget for grisenes velfærd og landmandens bundlinje, derfor er vi så glade og stolte over, at så mange besætninger har tilsluttet sig indsatsen for bedre lungesundhed blandt slagtegrise”, påpeger Charlotte Sonne Kristensen.
Lungeskader koster på bundlinjen
I Lungvember skal de deltagende besætninger være positive for mycoplasma. Det er en sygdom, der forårsager skader på grisenes lunger, og dermed fører til dårligere tilvækst og velfærd. Ceva offentliggjorde i efteråret 2025 beregninger udført af SEGES Innovation på data fra kampagnen i 2024. De beregninger viser, at blot 1 procent forandret lungevæv koster i gennemsnit 1,91 kr. pr. gris.
“For de besætninger, der deltog i Lungvember sidste år, betød det et samlet tab på 4 mio. kroner. Vi er derfor spændte på, når vi får regnet på data indsamlet i år, hvordan de mange besætninger ligger i forhold til lungesundhed, og hvor meget besætningerne samlet set kunne have tjent, hvis lungesundheden havde været bedre”, fortæller Charlotte Sonne Kristensen.
Charlotte Sonne Kristensen understreger desuden, at det lungeindeks, som den enkelte besætning får ved CLP, sammen med de økonomiske beregninger, kan bruges til at beregne tabt fortjeneste. Dermed bliver det tydeligt, hvorfor det – ud fra et økonomisk perspektiv – er vigtigt at iværksætte tiltag, der forbedrer lungesundheden.
Ceva takker alle deltagere fra besætninger til ambassadører, dyrlæger, slagterier og Veterinært Laboratorium, og går nu i gang med at evaluere den netop overståede kampagne og lægge en plan for Lungvember 2026.
Yderligere oplysninger
Charlotte Sonne Kristensen, Teknisk Marketing Manager i Ceva. Mobil: 2463 1682
e-mail: charlotte.sonne@ceva.com
