Ceva Danmark

Spørgsmål? Så er du velkommen til at kontakte os!

CEVA ANIMAL HEALTH A/S

Ladegårdsvej 2
7100 Vejle

Tlf: 70 20 02 83 
email: cevadanmark@ceva.com

Har du brug for at indberette bivirkninger? Kontakt os via formularen HER.

LEDELSEN

General Manager, Nordic
Lisa Pontoppidan
Mobil: +45 2219 1733
lisa.pontoppidan@ceva.com

Nordic Business Unit Manager Livestock
Christian Rasmussen
Mobil: +45 4035 7788
christian.rasmussen@ceva.com

Christian er ham med overblikket. Hver dag arbejder han for at gøre Ceva til en stærk samarbejdspartner for dyrlæger og andre i landbruget. Han har mange års erfaring fra medicinalindustrien og startede i 2017 hos Ceva som BU-manager for Livestock.

Nordic Business Unit Manager Companion Animals
Mats Eklund
Mobil: +46 46 245 68 26
mats.eklund@ceva.com

Finance & Supply Chain Manager
Tine Aagaard Jensen
mobil: +45 3145 0995
tine.jensen@ceva.com

Tine har ansvaret for finans og supply i Norden og er selvsagt lidt af en talnørd.
Hun har arbejdet med finanserne siden 2006 og startede i 2014 hos Ceva.

KONTORET 

SMÅDYR

DVM, KAM, Veterinær Konsulent & Team-leder, Companion Animals 
Lisbeth Jørgensen, dyrlæge
mobil: +45 2762 0995
lisbeth.joergensen@ceva.com 

  

Lisbeth er Cevas "Grand Old Woman". Hun er uddannet dyrlæge med erfaring fra blandet praksis, men har været en del af Ceva siden 2005. I dag arbejder hun med smådyrsprodukterne som KAM, veterinærkonsulent og teamleder for de danske konsulenter.

DVM, Veterinary technician, Companion Animals
Helle Texel, dyrlæge
mobil: +45 2619 7981
helle.texel@ceva.com

Veterinærkonsulent Companion Animals
Ane Skovgaard Rasmussen 
mobil: +45 2974 1738
Ane.skovgaard@ceva.com

Veterinærkonsulent Companion Animals
Anne Sølvkær Norre
mobil: +45 6113 5315
anne.soelvkaer@ceva.com

Anne kører som konsulent på det meste af Sjælland, Lolland Falster og Bornholm, hvor hun besøger dyrlægepraksisser og petshops. For hende er det en fornøjelse at komme på besøg og have fingeren på pulsen med alt det, der foregår på klinikkerne og i butikkerne. Hun er uddannet veterinærsygeplejerske og startede i Ceva 1. januar 2018.

 

GRIS

Product Manager, Nordic, Swine
Anja Kibsgaard
Mobil: +45 6128 9858
anja.kibsgaard@ceva.com

  

Anja har været praktiserende dyrlæge med fokus på reproduktion og ansat som projektleder hos VSP. Hun har haft egen svineproduktion med bl.a. sortbroget landrace. Siden 2015 har hun arbejdet med salg og marketing for at sikre produkter og services, der gør livet lettere på staldgangen.

Veterinary Advisor
Line Diness
Mobil: +45 2179 9699
line.diness@ceva.com

Line sørger for, at de danske og svenske svinedyrlæger får kompetent vejledning om holdstyring, diagnostik og lungescoring.
Hun blev uddannet dyrlæge i 2015 og har både arbejdet som staldmedarbejder og hos SEGES, hvor hun havde fokus på bl.a. smittebeskyttelse og antal levendefødte.

Technical service Manager, Swine
Michael Albin Larsen, dyrlæge 
mobil: +45 6162 0288
michael.albin@ceva.com

Michael er ekspert i luftvejssygdomme og virus. Han har været praktiserende svinedyrlæge og medejer af praksis i mange år, indtil han i 2013 begyndte at specialisere sig i grises immunforsvar og vaccination. I 2017 blev han en del af Ceva-teamet, hvor han deler ud af sin omfattende viden til dyrlæger og landmænd.

Technical service Manager, Swine 
Rikke-Gry Nielsen, dyrlæge
mobil: +45 30668444
rikke-gry.nielsen@ceva.com

Rikke-Gry ved (næsten) alt om ødemsyge samt influenza og andre luftvejssygdomme. I 2019 kom hun til Ceva, hvor hun rådgiver vores kunder og trækker på sin baggrund som partner i svinepraksis, når hun forener sin “tekniske nørd” med “hende der får møg på hænderne”.

Technical Service Manager Swine
Henrik Bech Pedersen, svineproduktionskonsulent  
mobil: +45 2424 0123
henrik.bech-pedersen@ceva.com

Henrik har arbejdet  som konsulent i svinebranchen siden 2002 og har selv passet grise i næsten 10 år før det. Siden 2017 har Henrik rådgivet Cevas kunder om reproduktion, ventilation og management. Han er desuden tovholder på flere Big Data-projekter, hvor Ceva kombinerer data på grisenes vækst og trivsel med diagnostik.

Key Account Manager Swine
Henrik Balleby, dyrlæge
mobil: +45 5355 1995
henrik.balleby@ceva.com

Efter 32 år som dyrlæge (heraf 20 år i svinepraksis) har Henrik stiftet bekendtskab med det meste inden for svinesygdomme. Undervejs har han arbejdet med alt fra PPV og Aujeszky til dyreværnssager og foderforgiftninger. Hans brede erfaring kommer vores kunder til gode, når de støder på nye eller velkendte problemer i stalden.

Corporate Technical Manager Vaccines
Preben Mortensen
mobil: +45 4019 1948
preben.mortensen@ceva.com

KVÆG 

Veterinary Services Manager
Kjeld Lynge Madsen, kvægfagdyrlæge 
mobil: +45 5150 0995
kjeld.madsen@ceva.com

  

Kjeld er ansvarlig for vores produkter til kvæg. Han har tidligere arbejdet som kvægdyrlæge, men været en grundlæggende del af Cevas team siden 2008.

FJERKRÆ

Veterinary Services Manager - Poultry
Johanne Juul
mobil: +45 6098 4822
johanne.juul@ceva.com

Technical Coordinator - Certificate in Dairy Herd Health.
Kaspar Krogh, kvægfagdyrlæge
mobil: +45 2490 3395
kaspar.krogh@ceva.com

   

Kaspar arbejder med udvikling og demonstration af nye lægemidlers effektivitet og sikkerhed. Han har mange års erfaring i praksis, som kursusleder for bl.a kvægfagdyrlægeuddannelsen og har arbejdet i Ceva siden 2015.

Tilbage til toppen